مقاله, نور و رنگ

چگونه نور کافی و مناسب برای اتاق کار در خانه داشته باشیم؟

اتاق کار داخل خانه

برای داشتن یک محیط کاری در خانه تنها داشتن میز و صندلی مناسب کافی نیست. بلکه این فضا باید نور کافی و مناسب برای انجام کارها نیز داشته باشد.

نور کافی و مناسب در محیط کار باعث افزایش هوشیاری و تمرکز و بالارفتن بهره وری در کار می شود.

حال سوال اینجاست که نور کافی و مناسب چه نوری است؟

 نور طبیعی یکی از بهترین نور های موجود است. چرا که نور طبیعی روز شامل تمام طیف های نوری از جمله نور آفتابی و مهتابی است که با بهترین ترکیب نوری در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. اما برای استفاده از این نور طبیعی نیاز به داشتن پنجره های بزرگ و نور گیر می باشد که همیشه در دسترس نیست و در صورت موجود بودن برای نور در شب ها باید فکر دیگری کرد.

اتاق کار نورگیر در خانه
داشتن نور طبیعی در اتاق کار

اگر محیطی که برای کار انتخاب کرده اید نور طبیعی کمی دارد می توانید از انواع چراغ آویز ها یا چراغ های سقفی برای تامین نور محیطی استفاده کنید. برای داشتن بهترین نور در بالای میز کار خود میتوانید از انواع چراغ آویز هایی استفاده کنید که نور را به صورت متمرکز به میز کار شما می تاباند و از اتلاف نوری در محیط شما کم می کند. این مطلب باعث می شود که شما با استفاده از لامپ های کم مصرف تر بهترین نور دهی را برای میز کار خود به ارمغان آورید.

امروزه انواع لامپ های با نور طبیعی (ترکیبی از نور زرد و مهتابی) تولید می شوند که نزدیک ترین حالات به رنگ نور طبیعی می باشد.

چراغ آویز های با نور متمرکز و سرپیچ معمولی برای انواع لامپ

استفاده از چراغ آویز های با نور متمرکز بالای میز کار یک مزیت دیگر هم برای شما به ارمغان می آورد و آن هم اینکه سایه های مزاحم را از بین میبرد. چرا که به صورت متمرکز به سطح میز کار شما تابش می کند.

اگر نیاز به یک نور وظیفه ای مثل چراغ مطالعه روی میز کار خود دارد اما میز شما جای کافی برای قرار دادن ان را ندارد. میتوانید از انواع چراغ دیواری ها استفاده کنید. این چراغ های به گونه ای طراحی شده اند که نور را به سمت پایین تابش می کنند. انواع مدل های دکوراتیو این چراغ دیواری های را در لینک “ انواع چراغ دیواری ” می توانید مشاهده نمایید.

برای تامین روشنایی و نور مناسب اتاق کارتان به نکات زیر توجه داشته باشید:

  1. دمای نور محیط کارتان باید متمایل به رنگ آبی باشد که عددی مابین 4000 تا 6000 کلوین است. چرا که این دمای رنگ نور باعث افزایش شادابی و هشیاری می شود.
  2. میزان نور اتاق کار یا مطالعه باید متعادل باشد. نور زیاد سبب عصبی شدن بیش از حد و نور خیلی کم هم سبب کسلی و خواب آلودگی می شود. بهترین پیشنهاد استفاده از چراغ آویز های با نور متمرکز است که سبب جلب توجه و تمرکز بیشتر به محیط میز کاری می شود و از حواس پرتی های احتمالی به بخش های دیگر اتاق کار کم می کند.
  3. حتما از نور های ترکیبی مهتابی و آفتابی استفاده کنید که این کار خستگی چشم و خشکی چشم را کم می کند. در صورت فراهم نبودن این شرایط استفاده از نور سفید یا مهتابی به تنهایی بهتر از استفاده از نور زرد به تنهایی می باشد.