دانستنی ها

۱۱ نکته کلیدی در خرید لوستر

۱۱ نکته کلیدی در خرید لوستر

امروزه با توجه به بالا رفتن روزانه قیمت ها و وابستگی خیلی زیاد قیمت محصولات وارداتی مانند لوستر به قیمت دلار و ارز های بین المللی سبب شده تا خرید یک لوستر مناسب و شیک برای خانه های مختلف از نکات مهمی باشد که باید مورد توجه بسیار قرار بگیرد. چرا که انتخاب یک لوستر نا مناسب امکان جایگزین کردن این محصولات را برای شما دشوار می کند.

قبل از خرید لوستر مناسب برای محیط خانه یا دفتر کار خود باید نکاتی را در نظر داشته باشید تا بهترین خرید ممکن را از بین تنوع بسیار زیاد این محصول را در نظر بگیرید. در زیر ۱۱ نکته کلیدی در خرید لوستر را برای شما عنوان کردیم که شما با مطالعه این نکات می توانید بهترین خرید را داشته باشید.

۱. چرایی خرید لوستر

هدف تان از خرید چیست؟ برای تامین نور و روشنایی منزل تان اقدام به خرید لوستر کرده اید یا اینکه به دنبال یک آکسسواری و وسیله ای برای زیبایی و تزیین فضای خانه تان هستید؟ شاید هم به هر دوی شان فکر می کنید. پس اول ببینید که قصدتان از تهیه لوستر چیست و بعد برای خرید آن اقدام کنید؛ چون هدف تان هر چه که باشد باید متناسب با آن خرید کنید؛ وسیله ای که تنها جنبه تزیینی در خانه تان را دارد یا شیئی روشنایی بخش یا شاید هم هر دو. 

۲. اندازه لوستر

بزرگی و کوچکی لوستر انتخابی تان کاملا بستگی به فضای نشیمن تان دارد. در فضاهای بزرگ دست تان برای تعیین اندازه لوستر باز است و در عوض برای فضاهای کوچک باید لوسترتان شاخه ها و چراغ های کمتری داشته باشد؛ چون اگر نور و روشنایی تان زیاد باشد، مجبور می شوید بعضی از لامپ ها را باز یا خاموش کنید که این کار جلوه زشت و نازیبایی به آن می بخشد.

۳. سبک لوستر

هنگام انتخاب لوستر سبک دکوراسیون تان را در نظر بگیرید. لوسترهای کوچک و اسپرت که غالبا روشنایی کمتری دارند و در ترکیب شان فلز یا چوب به کار رفته مناسب خانه های مدرن هستند و در مقابل لوسترهای بزرگ، کلاسیک و پرنور که معمولا بلوری و کریستال هستند، هماهنگی بیشتری با دکوراسیون و سبک چیدمان خانه های سنتی دارند. به یاد داشته باشید هماهنگی آباژورها با نوع لوستر هم در زیبایی فضای تان خیلی موثر است. اگر در فضای پذیرایی تان از آباژورهای پایه دار یا رومیزی با پارچه هایی با طراحی مدرن استفاده کرده اید، باید از لوستری مدرن که طراحی زیبا و خاص دارد، کمک بگیرید.

۴. توجه به رنگ ها در لوستر

رنگ، مدل و سبک لوستر باید هماهنگ با سایر وسایل خانه در نظر گرفته شود. توجه کنید لوستر انتخابی تان جدید، به روز و زیبا باشد و در عین حال با چند مدل دکوراسیون همخوانی داشته باشد تا اگر پرده و مبلمان تان را عوض کردید، مجبور به تعویض لوسترتان نشوید.

۵. سادگی و استاندارد بودن لوستر

هنگام انتخاب لوستر حتما دقت کنید حباب های استاندارد و تا جای ممکن ساده ای داشته باشد. درواقع حباب های لوستر باید طوری باشد که اگر خدایی ناکرده یکی از آنها شکست، نمونه مشابه آن قابل تهیه از بازار باشد و به خاطر آن مجبور به تعویض کل لوستر نشوید. یک دلیل دیگر برای سادگی حباب ها هم اینکه نظافت و گردگیری شان راحت و بدون دغدغه باشد؛ خلاصه اینکه لوستر خوب لوستری است که هم تک و خاص بوده و هم اندازه و شکل حباب هایش استاندارد و به روز باشد.

۶. ارتفاع سقف برای نصب لوستر

توجه به ارتفاع و بلندای سقف هنگام انتخاب لوستر خیلی مهم است. اگر سقف پذیرایی تان بلند است، لوسترهای آویزدار و چند طبقه انتخاب خوبی برای منزل تان شماست و اگر سقف کم ارتفاعی دارید، پیشنهاد ما به شما تهیه لوستر سقفی است که هم کوتاهی سقف شما کمتر نشان داده شود و هم اینکه مزاحمت برای اهالی خانه ایجاد نکرده و تبدیل به یک مانع نشود و در ضمن زیبایی آن تحت تاثیر فضای کم ارتفاع قرار نگیرد. در این میان کمک گرفتن از دیوارکوب یا یک آباژور هماهنگ با لوستر در خانه های با سقف کوتاه روش بسیار خوبی برای تنظیم نور فضاست.

۷. سقف های گچبری برای لوستر

اگر سقف اتاق نشیمن تان گچبری شده و تزییناتی دارد، یک لوستر ساده و بدون شلوغی مناسب حال شماست؛ چون استفاده از یک لوستر خیلی پرکار در کنار تزیینات سقف باعث شلوغی بیشتر اتاق می شود و شلوغی زیاد هم مساوی است با خستگی چشم و بالطبع خسته کننده شدن دکوراسیون.

۸. خرید لوستر برای اتاق خواب و آشپزخانه

انتخاب لوسترهایی که چوب در طراحی آنها به کار رفته تناسب خیلی زیادی با فضای آشپزخانه و اتاق خواب دارد؛ چون در هر دوی این فضاها به میزان زیادی چوب مصرف شده و هماهنگی لازم بین فضا و لوستر صورت می گیرد. نکته دیگر اینکه برای اتاق خواب لوستری انتخاب کنید که نور آن رو به سمت بالا باشد تا روشنایی کاملا ملایم به محیط خواب شما تابانده می شود و برای آشپزخانه لوستری با شاخه های رو به پایین تهیه کنید تا بیشترین نور ممکن به فضا برسد و امورات این قسمت حساس خانه با دقت و ایمنی لازم صورت پذیرد.

۹. لامپ های لوستر

انتخاب رنگ لامپ و نورپردازی فضا هم در زیباسازی محیط خیلی مهم است. حتما از لامپ های آفتابی و مهتابی در کنار هم برای نورپردازی استفاده کنید تا هم نور یک رنگ لوستر چشم تان را ناراحت نکند و هم رنگ دکوراسیون منزل تان تحت تاثیر قرار نگیرد.

۱۰. تعداد لوستر

اگر فضای پذیرایی تان کوچک و جمع وجور است باید لوسترتان را طوری انتخاب کنید که اندازه و میزان نور آن برای کل فضای تان کافی باشد اما اگر فضای پذیرایی تان بزرگ و جادار است، کمک گرفتن از چند لوستر کوچک به جای یک لوستر بزرگ فوق العاده زیباست.

۱۱. تنظیم نور و روشنایی لوستر

روشنایی و نور کم یا زیاد هردو به یک اندازه در فضای منزل اشتباه و ناراحت کننده است. پیشنهاد می کنیم از کلیدهای تنظیم کننده نور برای لوسترتان استفاده کنید. با این کار هم به دلخواه می توانید نور فضای تان را زیاد و کم کنید و هم در مصرف برق صرفه جویی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید