دانستنی ها

روشهای بهبود روشنایی اتاق های خانه

اتاق کار نورگیر در خانه

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی وارد فضای خانه می شوید با یک اتاق کم نور و نیمه تاریک روبه رو شده اید که هر چه تعداد یا نوع لامپ های اتاق را تغییر میدهیم باز هم شاهد تغییر زیادی در روشنایی اتاق نیستیم. این که بفهمید چگونه می توان نور اتاق تاریک را بهتر کرد شاید کمی شما را دچار سردرگمی کرده باشد. ما در این مقاله راهکارهایی را برا حل این مشکل به شما پیشنهاد میدهیم.

بهبود روشنایی اتاق بااستفاده از آینه ها

یکی از راهکارهایی که به سادگی می توانید نور اتاق های خانه خود را چندین برابر کنید استفاده از آینه های بزرگ در اتاق است. این آینه ها را می توانید در کنا دیوارهای جنبی نصب نمایید تا علاوه بر ایفای نقش در توزیع نوری در اتاق برای زیبایی اتاق شما هم نقش داشته باشد.

آینه در اتاق
بهبود روشنایی اتاق بااستفاده از آینه ها

در واقع استفاده از آینه ها یک روش قدیمی است که از آینه ها برای گسترش فضای بستری اتاق استفاده می شود. نمونه هایی از این راهکار را در اتاق های کاخ های شاهنشاهی یا اتاق های قدیمی که سقف های بلندی دارند وجود دارد. اما نکته ای در استفاده از آینه ها وجود دارد و آن اینکه منابع نوری باید نزدیک آینه ها باشد. به عنوان مثال یک آینه دیواری در کنار یک پنجره واقعا می تواند نور طبیعی را تقویت کند.

بهبود روشنایی اتاق بااستفاده از نور های توریع شده

یکی دیگر از راهکارهای نوری برای حذف تاریکی ها و سایه های ایجاد شده در محیط زندگی شما استفاده از پرنوهای نوری توزیع شده است. در این روش که امروزه بسیار پر کاربرد شده استفاده از چراغ های هالوژنی روی سقف های کچ بری کاذب است. در این روش به جای اینکه چند لامپ در وسط یا دیوار اتاق قرار دهید که نور شدید داشته باشد از چندین چراغ هالوژن سقفی با مصرف برق و نور کمتر استفاده می شود. این چراغ ها در اطراف سقف پخش می شوند و سبب می شوند سایه های ایجاد شده در گوشه های اتاق به کلی از بین برود و میزان نور اتاق به یک تعادل مناسبی برسد بدون اینکه مصرف برقی شما بالاتر برود نور مناسب اتاق خود را به دست می آورید.

لوازم منزل با رنگ روشن خرید کنید

ما معمولا مبل ها، میزها و صندلی های خود را بر اساس سبک شخصی خود و آنچه فکر می کنیم در کنار هم بهتر است انتخاب می کنیم اما باید این نکته را هم در نظر داشته باشیم که سبک مبلمان خانه شما چگونه می تواند بر میزان نور منزل شما تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال برای یک اتاق کوچک و کم نور خرید یک مبل بزرگ و خاکستری یا سرمه ای احتمالا بدترین ایده ممکنه است. برای همچین اتاقی معمولا پیشنهاد میشود که یک مبل جمع و جور شیک ، با رنگ روشن تز مانند سفید، بژ یا عاجی رنگ انتخاب کنید که فضای اتاق شما بزرگتر و روشن تر به چشم بیاید.

رنگ سفید بهترین انتخاب برای دیوارها

هر راهنمای دکوراسیون و تزئینی را که بخوانید قطعا برای رنگ دیوارها رنگ سفید پیشنهاد می دهد . رنگ سفید در واقع بهترین راه حل برای روشن شدن یک اتاق تاریک است. رنگ سفید مانند یک آینه تمام نورهای موجود در اتاق را به اطراف تابش می کند و بهترین بازتاب نوری را دارا می باشد. علاوه بر این فضای اتاق شما را بسیار بزرگتر از چیزی که واقعا هست به نمایش می گذارد.

اما هستند کسانی که می گویند سفید خیلی خسته کننده است. اما پیشنهادم به این افراد این است به جای رنگی کردن دیوار با رنگ های غیر از سفید از وسایل رنگی استفاده کنید تا اتاق ها را از یکنواختی خارج کنید.

برای بهلود روشنایی اتاق پنجره ها را تمیز کنید

این نکته ای است که غالبا نادیده گرفته می شود. پنجره ها به دلیل برخورد با هوای آلوده بیرون که پر از دوده و سرب است به سرعت تیره و تار می شوند و مانند عینکی کثیف که به چشم برنید نور و دید شما را محدود می کنند. اگر همین الان که این مقاله را خواندید به سراغ پنجره ها بروید ئ آنها را تمیز کنید بلافاصله احساس طراوت همراه با لذت را تجربه خواهید کرد. این توسیه را جدی بگیرید

مبلمان مینیمالیستی و کم ارتفاع را انتخاب کنید.

پر کردن یک اتاق از قبل تاریک با مبلمان بزرگ سایه بیشتری ایجاد می کند و منجر به ایجاد اتاق حتی تاریک تر از قبل می شود. برای جلوگیری از این موضوع ، حتما مبلمان مینیمالیستی را پایین زمین قرار دارند خریداری کنید. برای مبلمان خود حداکثر ارتفاع تعیین کنید و مطمئن شوید که هر قطعه زیر ارتفاع تعیین شده قرار دارد. این به معنای حذف آن قفسه کتاب است ، هر چقدر زیبا به نظر برسد. فضای کافی بین قطعات مبلمان باقی بگذارید این قسمتهای خالی فرصت های روشنایی فراهم می کند.

برای تابلو ها و دیوار کوب ها زیاده روی نکنید

یک اشتباه رایج در میان طراحان جدید تلاش برای انجام طرخ های زیاد روی دیوار است. این امر به ویژه در مورد لوازم تزئینی مانند هنر بیشتر صدق می کند مانند تابلوهای عکاسی یا نقاشی روی دیوارها. حتی اگر در یک عمارت زندگی می کنید ، تا زمانی که اتاقی با روشنایی دست و پنجه نرم می کند ، باید دیواره های آن تا حد ممکن برهنه باشد تا تمام نور منعکس شود. یک هنر بزرگ دیواری تاریک یا مجموعه ای از عکسها واقعاً می تواند مانع تلاش شما در روشنایی فضا شود. پیشنهاد ما برای یک اتاق کم نور، حداکثر 3 قطعه از آینه دیواری، چراغ های دیواری دکوراتیو می باشد. برای دیدن انواع چراغ دیواری دکوراتیو روی نام آن کلیک کنید.

همانطور که می بینید ، یادگیری نحوه نورپردازی در اتاق تاریک می تواند یک چالش باشد ،اما با راهکارهای ساده بالا بسیار سرگرم کننده و خلاقانه است. شما فقط به افزودن آینه و رنگ سفید به هر سطح محدود نمی شوید! اگر هرکدام از اینها را امتحان کنید. ما دوست داریم عکس های شما را ببینیم و از نتایج شما با خبر شویم. در بخش نظرات زیر به این مقاله میتوانید با ما به اشتراک بگذارید.