اخبار

آشنایی با روش های موثر صرفه جویی انرژی

موارد زیر تکنیک­ها و یا انواعی از روشن سازی با انرژی موثرند که عمدتا به عنوان فرصت­ هایی برای صرفه­ جویی انرژی به کار گرفته خواهند شد.

لامپ گذاری مجدد (re-lamping) با لامپ­ های انرژی های نو

لامپ ­های با انرژی موثر می­ تواند مقدار مشابه روشنایی با صرفه­ جویی انرژی بیشتر به صورت کم­ هزینه تر و بسیار مقرون به صرفه در مقایسه با لامپ­ های سنتی،به ارمغان آورد.

لامپ­های سیمابی سنتی مقدار زیادی انرژی برای تولید نور صرف می­کنند که ۹۰ درصد آن هم به صورت گرما از بین می­رود و نیز عموما انرژی بیشتری حدود ۳ تا ۵ برابر بیشتر از مقدار مناسب برای تولید نور مصرف می­کنند.

لامپ­های با انرژی موثر به وسیله­ ارائه­ مزیت­ های بیشتر نسبت به لامپ­های سیمابی ،بر این مسائل غلبه می­کند.دو تا از گزینه­ های بسیار محبوب از لامپ­ های انرژی موثر شامل CFLs ( لامپ فلورسنت فشرده ) و لامپ LED

(دیود منتشرکننده­ نور) می­شود.

لامپ­های فلورسنت فشرده

لامپ­ های CFL ورژن مینیاتور یا پیچ پیچی از کانال­های فلوئورسنت با شکل بلند می باشند. این لامپ­ ها کارآمدی روشن سازی فلوئورسنت را با محبوبیت و در دسترس بودن لوازم سیمابی در هم می­ آمیزد.

آن­ها به دور لوازمی پیچانده می­شود که همه­ لامپ­ های سیمابی استاندارد را این امکان رامی­دهد، ولی به دور لوازم فلوئورسنت استاندارد  با کانال­های بلند پیچیده نمی­شود.

بر اساس برند وکاربرد استفاده، در شکل­ها و طرح­ها و رنگ­های مختلف وجود خواهند داشت.

CFL انرژی کمتری به میزان ۷۵ درصد مصرف می­کند و ۷۵ درصد هم گرمای کمتری برای تولید مقدار مشابه روشنایی در مقایسه با لامپ­ های سیمابی تولید می­کند. عمرآن­ها ۱۰ تا ۱۵ برابر لامپ سیمابی می باشد.

این لامپ­ ها از یک کانال شیشه­ا­ی فسفری از گازهای خنثی (َargon) و بخار جیوه ساخته شده ­اند.

آن­ها از یک بالاست الکترونیک برای ایجاد ولتاژ بالا در طی شروع، استفاده می نماید

و این می­تواند یک قسمت مجزا باشد و به طور دائمی در لامپ ساخته شود. بعضی از مدل­ های خاص و قدیمی­تر از CFL به همراه بالاست ساخته شده در درون (inbuilt ballast) می­ آمد.

 لامپ LED حالت جامد ابزارهای نیمه رسانا می باشند و حتی از CFL هم انرژی تاثر گذارتری دارد. آنها حرارت کمتر و روشنایی با کیفیت بالاتری نسبت به هر نوع دیگری از لامپ ، تولید می نماید.

در ابتدا استفاده از لامپ ال ای دی  ،به صورت محدود و به عنوان لامپ اندیکاتور در مدارهای الکترونیکی استفاده می­شد.

بعدا تعدادی از LED ها برای توسعه­ لامپ­های کوچک باطری­ های دستگاه­ هایی مثل لامپ­ های شارجی ، flashlights و غیره،جمع­ شدند.

امروزه، لامپ­ های LED به شکل لامپ­ های جدید که برای جایگزینی لامپ­ های سنتی به اندازه کافی روشن هستند،در دسترس هستند.

ویژگی های لامپ ال ای دی

لامپ LED انرژی کمتری (۷۵%) از لامپ­های سیمابی سنتی و ۵۰ درصد انرژی کمتر از CFL مصرف می­کنند. ۸ تا ۲۵ برابر عمر بیشتر نسبت به سیمابی و ۴ برابر عمر بیشتر نسبت به CFL دارند.

برخلاف سیمابی و CFL ، LED هیچ حرارتی تولید نمی­کند و بنابراین برای لمس آن مشکلی وجود نخواهد داشت. امااین لامپ­ها گران­تر هستند ولی به علت کارکرد طولانی قابل پیشنهاد هستند.

LED از مواد نیمه رسانا برای تشکیل اتصالات PN بوجود آمده اند.

هر زمان که جریان در این اتصالات جاری می­شود، انرژی­ ای به شکل نور، آزاد می نماید. طول موج و در نتیجه رنگ نور، به ترکیب مواد بستگی خواهند داشت.

LED می­تواند نورهای زرد، قرمز، آبی، سبز و سفید تولید کند. برای هدف روشن­ سازی، چندین نور سفید LED، به عنوان خوشه­ هایی به صورت توده در آمده ­اند تا روشنایی مورد نیاز برای یک کاربرد را تولید کنند.

لامپ­های LED در اشکال، اندازه­ ها و شیوه­ های مختلف بر اساس نوع کاربردی که برای آن باید به کار خواهند رفت،در دسترس می باشند.

بعضی از این انواع عبارتند از لامپ­ های افشانده  LED کروی تیره شونده، نور باریکه­ای pin-base،منعکس کننده­ flood و screw-in base،نوک شعله­ای با پایه­ شمعدانی و لامپ کانال LED .

اصلاح کنترل روشن سازی

روشن سازی می­تواند با استفاده از سنسورهای مختلف کنترل شوند تا به لامپ اجازه­ کار کردن و فقط هنگامیکه به آن نیاز است را می دهد.

این سنسورها حضور انسان، حرکت و اشغال شدگی را به راحتی تشخیص می­دهند و بر اساس خروجی سنسور، لامپ را به حالت on و off تغییر می­دهد.

انواع این کنترل شامل سنسورهای مادون قرمز ، تایمرهای اتوماتیک ، سنسور حرکت (سنسور PIR و اولتراسونیک) و تیره کننده­ ها خواهند شد.

سنسورهای فوتو شرایط روشنایی روز را رصد می­کنند و بر طبق آن سیگنال­ها را به کنترل کننده­ اصلی می­فرستد تا در هنگام روشنی لامپ را خاموش و در زمان تیرگی آن را روشن می نماید.

این نوغ از کنترل روشن سازی به طور رایجی در روشن سازی خیابان و بیرون خانه استفاده خواهند شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید