دکوراسیون, مقاله

رنگ نور مهتابی یا آفتابی کدام را انتخاب کنیم؟

مهتابی یا آفتابی بودن رنگ نور یک اصطلاحی است که همه ما در زمان خرید با این سوال فروشنده روبه رو شده ایم اما واقعا انتخاب کدام رنگ نوری می تواند برای ما مناسب باشد. در این مقاله اطلاعات کافی را در این زمینه در اختبار شما قرار خواهیم داد.

رنگ نور در لامپ های مختلف با یکدیگر متفاوت است و معمولا آن را با اسمی به نام دمای رنگ مطرح می کنند و با واحدی با نام کلوین اندازه می گیرند. اما دمای رنگ چیست؟

دمای رنگ در واقع میزان نوری است که از یک جسم سیاه تشعشع می کند که آن را به عنوان دمای رنگ استاندارد در نظر میگیرند و دمای رنگ نوری هر لامپ را در مقایسه با این رنگ نور استاندارد به دست می آورند.

این جسم سیاه استاندارد هیچ نوری را منعکس نمی کند و کل نوری را که به آن تابیده میشود جذب می کند.

هر چه عدد دمای رنگ بزرگتر باشد رنگ نور بیشتر به محدوده رنگ های سفید و سرد نزدیگ تر می شود و هرچه این عدد کوچکتر باشد رنگ نور به محدوده رنگ های گرم نزدیک تر می شود.

رنگ نور گرم و سرد و نچرال
رنگ های مختلف نوری

با تعریف بالا یک استانداردی را برای دمای رنگ نور در نظر گرفته اند که رنگ بیشتر از 4000 کلوین به عنوان نور سرد و دمای رنگ پایین تر از 3000 کلوین به عنوان نور گرم در نظر گرفته می شود.

لامپ آفتابی یا سفید کدام را انتخاب کنم؟

شاید شما هم به این مشکل برخورده باشید که بعضی لامپ ها، نوری بسیار زننده دارند که به چشم آسیب میرند ولی یا به عکس بعضی از لامپ ها رنگ نوری گرم و چشم نواز دارند.

دلیل این مطلب دمای رنگ نور است. نور لامپ LED  هایی که می خرید باید با دمای رنگ کمتر از 3300 کلوین باشد که در محیط احساس گرم بودن و آرامش کنید. از این لامپ ها برای محیط هایی که قرار است فرد در آن به استرحت بپردازد یا در ان احساس آرامش داشته باشد. مانند هتل ها، بیمارستان ها، اتاق خواب و نشیمن منازل مهد کودک ها و سالن های کنفرانس مناسب است.

اگر نیاز به رنگ نوری بین آفتابی و مهتابی دارید باید دمای رنگ نور شما از 3300 تا 5000 کلوین باشد. این لامپ ها نور خوبی را برای شما به ارمغان می آورد و برای مکان هایی مانند دفاتر اداری، نمایشگاه ها، سالن های ورزشی، سالن انتظار، بانک ها و… ایده آل هستند.

اما لامپ های ال ای دی با تولید نوری با دمای رنگ بالاتر از 5000 کلوین بسیار مناسب برای تامین روشنایی اماکنی هستند که به روشنایی زیاد نیاز دارند. مکان هایی مانند فروشگاه ها، سوپر مارکت ها، صنایع تولیدی، کارخانه ها و…

لامپ مناسب برای هر مکانی چه لامپی است؟

باید توجه داشت که استفاده از رنگ نور سفید به سردی فضا می افزاید . مکان هایی مانند سروس های بهداشتی و حمام ها بهتر است که از رنگ نور هایی ترکیبی از رنگ نور سفید و زرد استفاده شود تا به رنگ نوری متعادل برسیم. برای اتاق های خواب از رنگ نور های با گرمی زیاد استفاده کنید و تا حد امکان میزان شدت نور را هم در اتاق خواب کم کنید.

برای اتاق های پذیرایی و آشپز خانه هم بهتر است از ترکیب رنگ های سفید و  زرد استفاده کنید ولی نور غالب باید نور سفید باشد تا انرژی بیشتری را در محیط شما به ارمغان آورد و در بلند مدت چشم دچار خستگی و آسیب نشود.

جمع بندی :

نور های طبیعی و سرد مانند نور مهتابی یا همان نور سفید مانند نور آفتاب ساعت میان روز است که انرژی و شادآبی زیادی را به ارمغان می آورد. به همین دلیل هست که از این نور برای محیط های کارگاهی و کاری مانند لامپ ال ای دی برای مغازه یا فروشگاه بیشتر استفاده می شود.

از طرفی استفاده از نور سفید در دکوراسیون اتاق خواب سبب خستگی چشم می شود. همچنین برای مطالعه و کارهای چشمی نزدیک باید از نور زرد استفاده کرد.

برای اینکه با نام های مختلف رنگ نور موجود در بازار سردرگم نشوید مانند نور روز، نور طبیعی، سفید، یخی، آفتابی، سفید گرم، سفید سرد و… سردرگم نشوید به عدد دمای رنگ لامپ توجه کنید. اگر این عدد در محدوده 3000  کلوین بود رنگ نور به آفتابی شبیه است. اگر عدد دمای رنگ به 6000 کلوین نزدیک بود رنگ نور آن به سفید نزدیک است. همچنین اعداد میانی ، به رنگ های بین آفتابی و سفید نزدیک است.